Ramadan 2019 Danmark Kalender





I Danmark er der omkring 280.000 muslimer, der udgør omkring 5 procent af en hel befolkning. Islam er den 3. mest efterfølgede religion i danmark og følger saudiarabien for hijri datoer i stedet for lokalmåne observation. Den første dag i Ramadan 2019 bekræftes at være den 6. maj, da Ramadan måne kan ses let den 5. maj aften i KSA. Hvor længe vil Ramadan vare, kan ikke bekræftes nu på grund af meget små chancer for Shawwal-synlighed den 3. juni aften. Ellers vil Ramadan-måneden have 30 dage og slutter tirsdag den 4. juni.(Datoer kan variere)







Ramadan 2019 kalender Danmark med Suhoor & Iftar gange

Beregningsmetode: Muslimske verdensliga

Ramadan Dato Dag Suhoor Gange
(Copenhagen)
Iftar Gange
(Copenhagen)
1 27th May Saturday 02:29 AM 09:34 PM
2 28th May Sunday 02:29 AM 09:36 PM
3 29th May Monday 02:28 AM 09:37 PM
4 30th May Tuesday 02:28 AM 09:39 PM
5 31st May Wednesday 02:28 AM 09:40 PM
6 1st June Thursday 02:27 AM 09:41 PM
7 2nd June Friday 02:27 AM 09:43 PM
8 3rd June Saturday 02:27 AM 09:44 PM
9 4th June Sunday 02:26 AM 09:45 PM
10 5th June Monday 02:26 AM 09:46 PM
11 6th June Tuesday 02:26 AM 09:48 PM
12 7th June Wednesday 02:26 AM 09:49 PM
13 8th June Thursday 02:26 AM 09:50 PM
14 9th June Friday 02:25 AM 09:51 PM
15 10th June Saturday 02:25 AM 09:52 PM
16 11th June Sunday 02:25 AM 09:53 PM
17 12th June Monday 02:25 AM 09:53 PM
18 13th June Tuesday 02:25 AM 09:54 PM
19 14th June Wednesday 02:25 AM 09:55 PM
20 15th June Thursday 02:25 AM 09:55 PM
21 16th June Friday 02:25 AM 09:56 PM
22 17th June Saturday 02:25 AM 09:57 PM
23 18th June Sunday 02:25 AM 09:57 PM
24 19th June Monday 02:25 AM 09:57 PM
25 20th June Tuesday 02:26 AM 09:58 PM
26 21st June Wednesday 02:26 AM 09:58 PM
27 22nd June Thursday 02:26 AM 09:58 PM
28 23rd June Friday 02:26 AM 09:58 PM
29 24th June Saturday 02:26 AM 09:58 PM
30

End Ramadan dates Danmark(Copenhagen, Aarhus, Odense, Aalborg, Billund, Roskilde, Esbjerg, Heming, Vejle, Ribe, Skagen, Elsinore, Silkeborg, Hirtshals, Hillerød, Nyborg, Eroskobing, Aabenraa, Faaborg, Kolding, etc.)
25th June Sunday 02:27 AM 09:58 PM

At downloade Ramadan kalender; For Danmark, skal du højreklikke på følgende billede og vælge gem billede i dit galleri i den højeste opløsning.

Ramadan kalender 2019 Danmark








Om Ramadan Måned

Ramadan er den niende måned af islamisk kalender, kendt for at være den måned, hvor muslimer udøver den hurtige på daglig basis fra daggry, indtil solen sætter. For muslimer over hele verden betyder starten på den hellige måned Ramadan Mubarak starten af ??hengiven tilbedelse, daggry til skumring og lækker mad. Det er vigtigt at vide præcis, hvorfor muslimer hurtigt.

Betydningen af ??fastgørelse under Ramadan

Fastgørende indikerer for det første en indsendelse til Gud og lydighed mod det, han har bestilt. Derefter bliver det en af ??piljerne i islam i tillæg til Hajj, almisse osv. Og bliver derfor bindende for hver muslim for hurtig, når de bliver gamle. Det er at få en til at føle smerten hos de mindre heldige mennesker og dem, der står over for sult næsten hele året rundt. I løbet af denne måned er der også mange velgørende organisationer lavet, også som en handling af tilbedelse og menneskehed. Fastsættelse kan også siges at være en praksis med selvkontrol. Denne selvbeherskelse er både fysisk og åndelig.

Fysisk kontrol er på en måde, at personen skal holde sig væk fra mad og vand så længe han faster. I løbet af denne tid kæmper han imod impulserne mellem at smelte imellem måltiderne og den trang, man har til mad. Åndelig kontrol kommer, når personen ahs skal holde sig væk fra alle onde handlinger, mens han faster og selv efter det. Han vil undgå at se film, lytte til sange, backbiting eller bare generelt gøre nogen triste. Når fysisk fasting rydder din krop fra uønskede giftige kemikalier, rydder du også åndeligt ved at vække positive vibber og gøre dig vant til den rutine.

Ramadan fasting gør mennesket til et frugt menneske. Han bevæger sig væk fra alle verdslige begær og tilbringer det meste af sin tid til at tilbede og trives, alt dette sikrer til sidst sin karakterbygning. Det gør ham også mere ansvarlig og punktlig. I Ramadan følges en rutine fra morgen til solnedgang. Den faste fast lærer, hvordan man styrer alle de daglige jobbet omkring den tid og for at sikre, at det hele bliver færdiggjort på forhånd. Han føler sig ansvarlig og selvstændigt pres for at udføre opgaver før tiden er, hvad der faktisk hjælper med at gøre dem punktlige.

Iftar I Ramadan

Den hurtige åbnes ved solnedgang med en stor fest, der almindeligvis betegnes som iftar. Alle i deres eget hus forsøger deres bedste at medtage så meget lækker mad som de kan, fordi dette er det mest forventede tidspunkt på dagen, og alle ser frem til det. Juice er lavet, fordi vand altid er den integrerende del af iftar. Selv i moskeer og åbne steder er telt oprettet, og under dem er plader af iftar klar til at alle kan komme og komme med. Denne handling med at invitere andre på iftar er en af ??de mest elskede handlinger af Gud i Ramadan. Det er også blevet talt om af den hellige profet.

Profeten Muhammad (fred være med ham) sagde:
“Den, der giver iftar til en anden fastende person, tjener belønning svarende til en fastende mand uden at forringe sidstnævntes belønning” (Nisai og Tirmidhi)
Dette fortæller os, hvor vigtigt det er for os at tage sig af de fattige især i løbet af måneden Ramadan og tjene belønninger.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *